Lihtne uusaastalubadus: jälgin oma nahamuutuseid

Kasulike harjumuste kujunemine on palju lihtsam, kui nende eesmärk on selge. Oma naha regulaarne jälgimine võiks olla üheks lihtsaks eesmärgiks, mida oma tervise heaolu nimel 2018. aastaks seada.

Uuringud näitavad, et 70% melanoomidest avastatakse esmalt inimese enda või tema lähedase poolt. Teadaolevalt tekib 70% melanoomidest uutest nahamoodustistest. Seega on väga tähtis osata tuvastada muutusi nahal, mis võivad viidata nahavähile.

Kuidas ära tunda kahtlast sünnimärki?

Üheks lihtsaimaks kahtlase sünnimärgi tuvastamise viisiks on nn ABCD reegel. Kui selle reegli alusel leiad kahtlase moodustise, siis peaks seda nahamoodustist arstile näitama.

A - Asymmetry (= asümmeetrilisus)
Kas sünnimärk on asümmeetriline?
Sünnimärgi üks pool on tavaliselt sarnane teisele poolele.
B - Border  (= piirid)
Kas sünnimärgi piirid on ebaregulaarsed?
Sünnimärgi piirid on tavaliselt regulaarsed ja mitte narmendavad.
C - Color  (=värvus)
Kas sünnimärgis esineb mitut erinevat värvitooni?
Kahtlased sünnimärgid sisaldavad tihtipeale mitut erinevat värvitooni.
D - Dynamics (=muutused)
Kas sünnimärk on ajaga muutunud?
Kui sinu sünnimärk on ajaga värvi muutunud või suuremaks kasvanud, siis tuleks kindlasti arsti juurde minna.

Ühe või mitme ABCD-tunnuse olemasolu ei ütle veel kindlalt ära, et tegemist on melanoomi või nahavähiga. Tegemist on juhtnööridega, mis aitavad kahtlaseid ja tavapärased sünnimärke eristada, nahka jälgida ning vajadusel kontrolli pöörduda.

Jälgimine on tõhusam, kui seda läbi viia koos partneriga, kes saab vaadata seljale ja raskesti nähtavatesse kohtadesse. Enesekontrolli üksinda läbi viies on soovitav seista täispikkuses peegli ees ja võtta appi väiksem käsipeegel. Kontrollida tuleks kõiki keha piirkondi.

Kui leiad midagi kahtlast, siis tasub pöörduda kontrolli. Sünnimärke peaks kontrollima nahaarst. Varakult avastatud nahavähk on ravitav! Tunne oma nahka!

Dermtest aitab

Dermtest pakub kiiret lahendust muret tekitavate sünnimärkide kontrolliks. Eestis on 22 kliinikut, kes pakuvad Dermtestiga koostöös teledermatoskoopia uuringut. Teenus loob kiire võimaluse kahtlasele sünnimärgile nahaarstilt diagnoosi saamiseks abivajaja kodukoha lähedal.

Tegemist on tasulise uuringuga – pildistatakse tavapäraselt 1-3 inimesele murettekitavat sünnimärki. Pildid edastatakse nahaarstile konsultatsiooniks, kes annab 2 tööpäeva jooksul hinnangu, kas nahamoodustisel on tunnuseid, mis viitavad nahavähile/melanoomile või mitte. Vastavalt sellele määratakse patsiendile edasine raviplaan. Inimene saab ka täiendavaid jälgimise juhiseid sisaldava personaalse uuringukokkuvõte.

Allikad:
  • Melanoma Research Foundation - A Guide to Spotting Melanoma
  • American Academy of Dermatology
  • Koh HK, Miller DA, Geller AC, et al. Who discovers melanoma? J Am Acad Dermatol. 1992;26:914–9.
  • Marcus H.S.B. Xavier, MD, MSc, Ana P. Drummond-Lage, PhD, Cyntia Baeta, LorenaRocha,a Alessandra M. Almeida, PhD,a and Alberto J.A. Wainstein, MD, PhD. Medicine (Baltimore).
  • 2016 Aug; 95(31). Pampena R, Kyrgidis A, Lallas A, Moscarella E, Argenziano G, Longo C. A meta-analysis of nevus-associated melanoma: Prevalence and practical implications. J Am Acad Dermatol. 2017 Aug 22.
Jaga artiklit: