Tugev UV-kiirgus ohustab suusatajaid ja lumelaudureid

Lund on vähe ja eestlased lähevad välismaale, et talispordist rõõmu tunda. Estraveli andmetel on talvehooajal ligi 20% kõikidest puhkereisidest nö suusareisid. Populaarsemad sihtkohtad on Skandinaavia ja Kesk-Euroopa mäestike suusakuurortid. 

Ameerika Nahavähi Liidu sõnul on talipordialade harrastajatel suurenenud risk liigsele UV-kiirgusdoosile. Mida kõrgemal maapinnast olla, seda suurem on ka UV-kiirguse intensiivsus, mis kasvab ligikaudu 10% iga 1000 m järel merepinnast kõrgemale tõustes. Lisaks peegeldab mägedes olev lumi päikesest tulenevat UV-kiirgust 80% ulatuses tagasi atmosfääri. Ka osoonikihi hõrenemine Skandinaavia, Alpide ja Kesk-Euroopa piirkonnas on tõstnud UV-kiirgusdoosi inimesele Euroopas – kõik need tegurid tähendavad, et risk nahakahjustusele mäestikes on väga suur, eriti heledatel nahatüüpidel.

Melanoomi sagedasemat haigestumist mäestikes on kinnitanud ka teadusuuringud. 20 aastat kestnud uuringust Austria elanike seas selgus, et kõrgemates piirkondades elavatel inimestel on diagnoositud melanoomi oluliselt rohkem. Austerlased leidsid, et iga 100 m tõustes merepinnast suurenes melanoomi haigestumine kuni 20%. Ka Hispaanias on teadlased leidnud, et inimestel, kes elavad kõrgemal 700 m merepinnast, on melanoomi haigestumine sagedasem.

Päikesest tuleneval UV-kiirgusel on ka tervisele positiivsed mõjud D-vitamiini produktsiooni näol, kuid liigne UV-kiirgus on vähki tekitava toimega.

Kõige ohustatum piirkond nahakahjustuse tekkele talvel on kael ja näopiirkond: otsmik, põsed, lõug, kõrvad, huuled, nina.

Parimateks kaitsevahenditeks on riietusesemed (müts, sall, päikese- või suusaprillid), mis katavad eelmainitud kehapiirkonnad ja laia toimega SPF 30-50 päikesekaitsefaktoriga kreem.

Niisiis tasub mägedesse reisijatel ja ka seal pikemalt viibivatel inimestel teada, et lisaks külmast või tuulest tingitud nahakahjustustele on suur risk UV-kiirgusest põhjustatud nahakahjustustele. Kindlasti tuleks ennast jälgida, ja kui leiate kahtlase nahamoodustise, siis ka kontrolli pöörduda. Kiire kahtlase sünnimärgi kontrollimise võimaluse pakub Dermtest, mis toob nahaarsti oskused lähima perearstini.


  1. Estravel. (2017). Suusareiside populaarseimad sihtkohad on Itaalia ja Šveits
  2. Skin Cancer Foundation. (2010). Essential Outdoor Sun Safety Tips for Winter
  3. World Health Organization. (2017). UV radiation 
  4. Luk’yanova, N.F. & Lyudchik, A.M. (2008). Statistics of anomalous events in the ozonosphere over Europe. Russian Meteorology and Hydrology. 33: 491.
  5. Haluza, D., Simic, S., & Moshammer, H. (2014). Temporal and Spatial Melanoma Trends in Austria: An Ecological Study. International Journal of Environmental Research and Public Health, 11(1), 734–748.
  6. Aceituno-Madera P, Buendía-Eisman A, Olmo FJ, Jiménez-Moleón JJ, Serrano-Ortega S. (2011). Melanoma, altitude, and UV-B radiation. Actas dermo-sifiliograficas. 102(3):199-205. doi: 10.1016/j.ad.2010.08.003.
  7. Moshammer, H.; Simic, S.; Haluza, D. (2017). UV-Radiation: From Physics to Impacts. Int. J. Environ. Res. Public Health. 14(2), 200. doi:10.3390/ijerph14020200.
Jaga artiklit: